newsyonlinelublin.pl

Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

17.11.2020, 10:30

Raptem kilka dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu należałoby nabrać kilka refleksji nawiązujących do sporego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całego kraju. Mowa tu rzecz jasna o smogu, który z pewnością może okazać się dla społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Substancje chemiczne, którymi oddychamy niemalże każdego jednego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już niecały rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie informować czym jest degradacja środowiska a także jakimi metodami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach został poruszony właśnie ten temat. Trzeba w głównej mierze posiadać wiedzę dotyczącą tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył również, iż większość smogu w naszym kraju produkujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie pozbędziemy się kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też podpiął się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny oświadczył, iż uskuteczniana przez tę spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, iż kłopot ze smogiem i z COVID można ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia koronawirusa miała swój początek w obszarach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog niewątliwie trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest fundamentalną przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest nadzwyczajnie istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij