newsyonlinelublin.pl

Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16.11.2020, 15:30

Dnia 16 listopada, od prawie 25 lat jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji systematycznie spotyka się dużo osób i właśnie ta data ma skupiać się na tym. Nawoływanie do wielu instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest okazją do tego, aby znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Edukacja, ale również organizowanie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie akceptacji oraz brak przemocy wobec osób szykanowanych z wielu powodów, co według organizacji UNESCO jest znakomitą metodą przeciwstawiania się różnym niedobrym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność była spowodowana poprzez częściej pojawiające się akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają styczność właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają pomóc w odnalezieniu głębszych motywów kiełkowania braku akceptacji, ale też mają ogłaszać, jak niebezpieczne mogą być przejawy nietolerancji dla osób dręczonych. Żeby dociec, czym tak naprawdę jest akceptowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu akcje, które z całą pewnością okazują się pomocne w tym zakresie. Ma również kształcić, uczyć doceniania różnego rodzaju kultur, zrozumienia innych ludzi, a także założeniem tego rodzaju działań jest umiejętności wysłuchiwania.


Jak w Polsce obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali wspólny apel, w którym okazują niewiarygodne poparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże manifestem. Solidarność tego dnia będzie prezentowana przez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak ogłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij