newsyonlinelublin.pl

Powrót do szkoły a koronawirus

Powrót do szkoły a koronawirus

01.09.2020, 13:27

Wraz z początkiem września uczniowie mają wrócić do szkół oraz przedszkoli, lecz w dalszym ciągu wątpliwość budzi epidemia Covid-19, z którą świat walczy od samego początku roku. Z pewnością fakt, iż od marca uczniowie uczą się zdalnie, okazało się jedną z przyczyn, dzięki którym daliśmy radę wstrzymać w Polsce dynamiczny przebieg choroby. Ale czy epidemia aktualnie okazuje się już tak zrównoważona, żeby otworzyć żłobki, przedszkola oraz szkoły i przyzwolić uczniom na uczęszczanie na lekcje?

Każdy ma własne racje

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi, co okaże się najlepsze - zaproszenie dzieci do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuacji zdalnych zajęć. Przykładowo epidemiolodzy oraz osoby, które mają wątpliwości twierdzą, iż toż to faktycznie najmłodsi najprościej rozsiewają wszelakie bakterie a także wirusy, a oświatowe placówki są świetnym siedliskiem chorób. Taka wizja jest doskonale znany każdemu z nas - na lekcje przyjdzie jedno zainfekowane dziecko i potem znacznie więcej maluchów.

Z drugiej strony Sanepid zatwierdził wiele procedur, do których muszą się przyzwyczaić oświatowe placówki, żeby mieć szansę przyjmować swoich uczniów na nowo. Jednakże czy na pewno najmłodsi podopieczni będą ich przestrzegać? Czy to dobry koncept, aby znaczna liczba dzieci się znalazła w jednej klasie? Epidemiolodzy dochodzą do wniosku, że nie całkiem.

Przez naukę przez Internet skarżą się różni opiekunowie oraz uczniowie. Przede wszystkim wpłynęło to na uczniów liceum, którzy komunikują, że przez jakiś okres nauki w domach mogą być niespecjalnie przyuczeni do matury (choć z drugiej strony aktualnie egzamin maturalny nie przebiegł jakoś najgorzej). Kluczowe jest również to, iż nie każdy uczeń ma dostęp do laptopa i Internetu. Wśród rodzin, w których urodziło się wiele dzieci zdarza się tak, że w mieszkaniu do dyspozycji jest wyłącznie jeden laptop. Opiekunowie będą mieli zatem problem przy zapewnieniu swoim latoroślom nauki w tej samej chwili.

Relacje ze społeczeństwem bywają także istotne. Placówki szkolne stanowią istotny czynnik w rozwoju psychicznym dzieci. Dzięki szkołom uczymy się funkcjonować wśród społeczeństwa i umiemy zawierać przyjaźnie. Rzecz jasna w obecnej chwili aspekty życia w społeczeństwie są najmniej kluczowe, a głównie istotne okazuje się bezpieczeństwo dzieci, ich opiekunów i nauczycieli.

To od uczniów i pedagogów zależeć będzie najwięcej

Szybki rozwój choroby zależy na pewno od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać obostrzeń ustalonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz od tego czy pedagodzy są mogli to przestrzeganie zapisów pilnować. Niektórzy upierają się, że puszczenie uczniów do szkół spowoduje znaczny rozwój choroby, zatem w związku z tym oświatowe placówki będą niedostępne za moment. Trzeba obserwować cały czas informacje, albowiem z początku roku szkolnego jeszcze dużo może się pozmieniać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij