newsyonlinelublin.pl

Już niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

Już niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

15.09.2020, 14:46

W bieżącym roku USA zagłosuje na przyszłego reprezentanta państwa. W tej chwili obowiązek ten sprawuje Donald Trump i rzecz jasna zabiega on o ponowny urząd. Aczkolwiek konkurencja nie śpi i 50 dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznać się z publiczną opinią. W jaki sposób się prezentują? Które szanse okazują się najlepiej rokujące? W opozycji z 2016 rokiem, najpoważniejszy rywal Trumpa posiada zdecydowanie większą przewagę.

Joe Biden, przedstawiciel frakcji demokratycznej, ma ponad siedmioprocentową wyższość nad aktualnym prezydentem USA. Jednakże komitet wyborczy Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, żeby aktualne sondaże oddawały faktyczny rezultat wyborów. Ostatnio sytuacja wydawała się naprawdę podobnie - była sekretarz stanu w ostatnich wyborach także przodowała, aczkolwiek jej przewaga nie była bardzo spora. Było to tylko 2,3%. Pomimo iż Clinton posiadała przewagę oraz uzyskała więcej głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe Stany, przegrała wybory z obecnym prezydentem.

Co interesujące, w USA nie decyduje o większa ilość poszczególnych głosów nie stanowi o wyniku. Najważniejszy okazuje się być wybór elektorów - w każdym stanie jest określona ich liczba i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda - walczy ze sobą przede wszystkim.

We wszystkich wymienionych stanach sondaże różnią się. W części stanów wygrywa kandydat Republikanów, innym razem Joe Biden. Sytuacja zatem nie musi być łatwa do przewidzenia. Dużo jak najbardziej zależeć będzie od ogólnych poglądów w danym stanie - zdarza się, iż obywatele mają ogólnie republikańskie postawy, a czasem będą to poglądy typowo demokratyczne. Mimo to chociażby w miejscach typowo republikańskich w ostatnich latach miały miejsce wielkie zmiany. Wszystko dzięki nowym, młodym mieszkańcom, którzy reprezentują dosyć liberalne postawy, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie domy. Tego typu podpisy mogą mieć znaczący wpływ na wybór nową głowę państwa.

A jakim sposobem będzie wyglądać głosowanie w dobie pandemii? Z powodu pandemii głosowanie będzie wydłużone, gdyż rozpoczną się dokładnie zaraz. Ogromna ilość Amerykanów zamierza oddawać swój głos korespondencyjnie.

Musimy zatem poczekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie może być pewne a sugerowanie się badaniami może się okazać niewłaściwe.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij